Opera Unite znaczy wolność


 Wczoraj pisałem o tajemniczym projekcie Opery pod tytułem wolność. Dziś wiemy wszystko.  O 9: 00 narodziła się Opera Unite.  Opera Unite to nowa technologia, która zamienia dowolny komputer w zarówno klienta jak i serwer, pozwalając na dzielenie się plikami bez udziału obcych serwerów.  Małe nagranie:  


Opera Unite
Załadowane przez: Underek 
 

 

Wystarczy odpalić przeglądarkę zalogować się ( jak to zrobić będzie potem) na swoje konto udostępnić swoje pliki, założyć czat itp. Skoro już przy możliwościach jesteśmy to obecnie mamy kilka dostępnych usług.

Udostępnianie Dokumentów/Plików (File Sharing) – pozwala na dzielenie się plikami bez potrzeby umieszczania ich na serwerze. Trzeba wybrać katalog, z którego chce się udostępnić pliki. Opera Unite wygeneruje wtedy bezpośredni adres URL do tego folderu. Wystarczy potem dać znajomym ten link. Z przeprowadzonych testów wychodzi, że z pobieraniem bywa różnie. Jak ktoś ma mocny, upload to jakoś idzie.  

   

Odtwarzacz multimediów (Media Player): Gdziekolwiek jesteś, ciesz się swoją muzyką dzięki udostępnianiu plików MP3 i listy utworów z dowolnego urządzenia. Po wybraniu folderu zawierającego twoją listę utworów, użyj bezpośredniego linku Opera Unite, by odtworzyć swoją muzykę na jakimkolwiek urządzeniu zawierającym nowoczesną przeglądarkę. Z przyczyn bliżej nieokreślonych ta opcja jakoś nie działa. Na http://underek.blip.pl ludzie pisali o wadach w sortowaniu listy oraz sporej ilości pamięci RAM.

Serwer internetowy (Web Server) - umożliwia prowadzenie pełnej strony WWW ze swojego komputera. Po zaznaczeniu folderu zawierającego swoją stronę, można ją udostępnić innym używając otrzymanego adresu Opera Unite. Też nie testowałem, lecz ponoć działa doskonale, tylko poco, komu strona WWW na takim serwerze.? Jak wyłączę swojego PC-ta to strona zniknie z sieci.

Udostępnianie Zdjęć (Photo Sharing) - gdy użytkownik wybierze folder ze zdjęciami, usługa wygeneruje galerię z miniaturami fotografii. Po kliknięciu miniatury otworzy się zdjęcie w oryginalnej rozdzielczości. Działa tak jak powinno. Teraz już niemu sicie wysyłać fotek na NK żeby się czymś pochwalić. Udostępniacie fotkę, dajecie hasło i tylko osoby, które je znają oglądają wasze fotografie.

Strefa Relaksu (The Lounge): Strefa Relaksu to samodzielny czat działający w twoim komputerze. Twoi znajomi mogą mieć dostęp do tego czatu poprzez bezpośredni link, który nie będzie od nich wymagał zakładania konta na jakimkolwiek serwisie. W zależności od twoich ustawień prywatności, możesz wprowadzić do twojego serwisu wygenerowane hasło, by mieć kontrole nad tym, kto dołącza się do twojego kanału dyskusyjnego. Tutaj brakuje mi opcji wstawiania fotek na sam czat oraz możliwości nadawania uprawnień. Przy większej liczbie ludzi Opera potrafi się zawiesić.

 Lodówka (The Fridge): Zostawiaj wiadomości na wirtualnej lodówce swoich przyjaciół. Dzieląc się bezpośrednim linkiem do swoich lodówek, ty, twoi znajomi i rodzina możecie bezpiecznie wymieniać prywatne wiadomości w czasie rzeczywistym. Teraz mama może ci zostawić informacje w Internecie. Naprawdę przyda się pracującym grupą ludzi, uczniom itp.. Opcja jest bardzo intuicyjna podobnie jak pozostałe.


Proces „instalacji”.

Teraz, kiedy już wiemy, co i jak wypada zainstalować Operę Unite. 

Do dzieła:

Aby rozpocząć prace, z Unite, należy zainstalować specjalną wersje Opery 10, która jest dostępna na stronie http://unite.opera.com

Instalujesz (dla bezpieczeństwa zalecana jest nowa instalacja)

Następnie pojawia się panel Unite (lub: Prawy na panelach - Dostosuj - Opera Unite Services.

Następnie musisz podać swój login i hasło do serwisu my.Opera.Com (albo zarejestrować się, jako nowy użytkownik).

Wybierasz czy to praca/dom itp.

W tym panelu są zainstalowane wcześniej omawiane usługi. Sama obsługa jest bardzo intuicyjna, niewymagająca sporej wiedzy z zakresu IT itp. 

Na specjalnej konferencji z tej okazji prezes Opera Software oraz inni powiedzieli kilka interesujących słów.  Dzisiaj otwieramy przed każdym pełny potencjał Internetu – uważa Jon von Tetzchner,. – Technologia zmienia się w wyraźnych cyklach. Najpierw komputery osobiste uniezależniły się od dużych systemów komputerowych.  Teraz Opera Unite decentralizuje i demokratyzuje chmury.

- W Opera Unite podoba mi się to, jak współczesna technologia i świat społeczny są ze sobą powiązane – powiedziała Molly E. Holzschlag, Web evangelist pracująca w Opera Software. – Używając otwartych standardów takich, jak HTML, CSS i JavaScript, developerzy a nawet entuzjaści z niewielką wiedzą mogą stworzyć własny serwis Opera Unite. Opera Unite daje ludziom możliwość bycia bardziej twórczym przy tych samych umiejętnościach, pozwalając na tworzenie szerokiej gamy technicznych i społecznych aplikacji internetowych, wykorzystując te same otwarte standardy, które są używane dzisiaj" – dodała Holzschlag.

W celu ułatwienia tworzenia własnych „dodatków” powstały dwa produkty Yusef – narzędzia ułatwiające tworzenie serwisu Opera Unite oraz Markuper- biblioteka szablonów serwisów Opera Unite.  

Teraz kilka odpowiedzi na pytania walające się po sieci:


To nasz dysk jest serwerem a kiedy wyłączymy PC-ta to nasz profil będzie niedostępny. Szybkość pobierania zależy od naszego Internetu- zwracamy uwagę też na upload innych oraz swój. Tak jak pisałem wcześniej hostowanie „poważnej” strony w ten sposób jest moim zdaniem głupie. Jeśli dostaniemy link od kolegi, który działa w ramach Opery Unite to nie musimy się logować od razu do swojego konta albo go zakładać. Tylko osoba, która „jest serwerem” powinna mieć włączoną Operę. Pobieranie, czatowanie, przeglądanie fotek czy czytanie kartek jest dostępne dla każdej przeglądarki.

 

Jeśli macie jakieś pytania lub chcecie się podzielić swoimi wrażeniami z używania Opery Unite zapraszam do komentowania.         

 

 

Brak komentarzy:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Obsługiwane przez usługę Blogger.