Google ujawnia swoje serwery

20:06


Google nie należy do firm które ujawniają swoje sekrety. Serwery i wszystko co z nimi związane od dawna dawało pole do spekulacji. Na Google Data Center Efficiency Summit poznaliśmy kila z nich. Firma z Moutain View przyznała oficjalnie (po ponad trzech latach różnych spekulacji), że wykorzystuje kontenerowe centra danych i pokazała, jak są zbudowane. Otóż w jednym miejscu jest zebranych 45 kontenerów, z których w każdym może pracować do 1160 serwerów pobierających w sumie 250 kW mocy.

Konstrukcja wykorzystuje gorące i zimne korytarze – w tych ostatnich panuje temperatura 27°C, co dziś nie jest wartością aż tak rzadką, ale jesienią 2005 roku, gdy pierwszy taki obiekt został uruchomiony – owszem. Pierwszy prototyp takiego kontenera powstał już w 2003 roku.

Poszczególne serwery mają dość prostą budowę. Każdy mieści się w obudowie o wysokości 2U (3,5 cala) i wykorzystuję płytę główną wyprodukowaną przez Gigabyte’a, do której podłączone są dwa procesory, osiem modułów pamięci RAM i dwa dyski twarde. CPU to modele zgodne z architekturą x86 pochodzące i od Intela, i od AMD.A co w tym takiego odkrywczego? Otóż tradycyjnie, w przypadku braku prądu, serwerownie korzystają z potężnych UPSów. Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie nie jest najbardziej efektywne - w okolicach 92-95%. Oznacza to, że 5-8% energii elektrycznej ulega zmarnowaniu. W przypadku zastosowania baterii 12V w każdym z serwerów, efektywność użycia energii elektrycznej wynosi aż 99,9%.
I jeszcze dwa nagrania:


Spodziewaliście się czegoś takiego, ja tak.

Brak komentarzy:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Obsługiwane przez usługę Blogger.